Rosa Nocturna je brněnská kapela hrající melodický symphonic-power metal. Ve svých písních klade důraz na zajímavé melodie, bohaté symfonické aranže a silné kytarové riffy. Převážně české texty vypráví poutavé příběhy, milostné romány či bájné epopeje. Snaží se předat pozitivní energii nebo zvou posluchače k zamyšlení.

Kapela byla založena v roce 2007. Od té doby vydala 4 alba, 4 singly a participovala na mezinárodním kompilačním CD. Dále vydala 6 videoklipů, hraných či kreslených. Na své propagaci a PR začala více pracovat vydáním alba Zapomenuté příběhy v roce 2016, kdy si ujasnila své cíle stát se aktivní kapelou a hrát pro co nejvíce lidí.

Kapela má 4 stálé členy. Principála, kytaristu a skladatele Tondu Bučka, kytaristu Petra Vysonka, basáka Davida Koudely a bubeníka Dana Havránka. Dále dlouhodobě spolupracující hlavní zpěvačku Viktorii Surmovou a nově další 2 zpěvačky a jednoho zpěváka, kteří dle svých možností s kapelou úzce spolupracují. Na svých albech však Rosa Nocturna dává prostor i dalším muzikantům. Neomezuje se žádnými hranicemi, styly ani pravidly a rozpoutává doslova hudební cirkus.

Významným počinem kapely je historicko-romantický videoklip O lásce, o válce a o krvi z posledního alba Za hradbami času. V tomto videoklipu ztvárnil jednu z hlavních rolí frontman kapely Týr – Heri Joensen.

11.11. 2020 Rosa Nocturna vydala čtvrté řadové album Andělé a bestie. K albu vyšly dva singly. První Lykantropie byla vydána zároveň s naglickou verzí Skinchangers. Druhý singl Světlonoš vyšel 1.9.2020 v podobě videoklipu kresleném do písku.

Na jaře 2021 kapela vydala hned několik videí. Natočila krátký akustický set, domácí nahrávku k písni Padám a anglickou verzi již zmiňovaného klipu O lásce, o válce a o krvi. Tedy Of love, of war, of blood. 1.7. chystá vydat lyric video k písničce Touhy v mlze a taktéž pracuje na vydání celého alba Andělé a bestie v anglické verzi.

Aby toho nebylo málo, započala již práci na novém hraném klipu k písničce Lékárník. Taktéž již plánuje koncerty na příští rok.