Ač by posledních 12 měsíců většina lidí raději zapomněla a neprožila, tak jak prožila, přeci jen se stalo i několik věcí, které trochu dělalo radosti, udržela pracovní nasazení, posouvalo vlastní mety, mělo úspěch a jak toto vše proběhlo například u kapely ARAWN? Na to odpověděl kytarista Zakk…

Na začátku bych asi rád probral nejspíš největší věc, která se u Vás urodila a tím je nová deska Odkazy doby. Věci jako počet songů, celková stopáž, vydavatelství, atd. bych přeskočil, zeptal bych se na vlastní tvorbu. Máte rozdělené role? Kdo u Vás píše texty, kdo skládá hudbu? Kde berete inspiraci pro témata songů?

S novou deskou Odkazy doby přišel i posun v práci na jeho materiálu. Stále tvrdíme a stojíme si za tím, že vše děláme společně a na všem se shodneme. Je ale pravda, že hlavní motivy skladeb jsou mým dílem. Dopředu mám vždy ucelenou představu, jak má ve výsledku skladba znít. Společně pak celou píseň poskládáme dohromady a necháme jeden druhému prostor pro svůj vlastní přínos. Je logické, že může riff kytarově sedět, ale s basovou linkou nebo bicí stopou třeba nevyzní tak, jak jsem si představoval. Prostě se vždy snažíme, aby každý sebemenší detail seděl do posledního puntíku.
Hotový song potom dostane do parády Suky, aby ho opatřil textem a tím dílo dokonal. Dostal se do pozice výhradního autora textů, ovšem i tady platí, že se na tom musí shodnout celá kapela. Suky opatřil texty osm songů z devíti oproti první desce ZROZENÍ, kde měl prostor jen u tří skladeb, což bylo ovšem způsobeno jeho pozdějším nástupem do ARAWN.

Vaši fanoušci vědí, že deska je již dlouho na streamovacích platformách. Pojďme si trochu povědět, zda je to již opravdu fenomén? Zda je to dobrý sluha? V čem kapela jako vy třeba vidí přínos?

Vezmu to z druhé strany od konce….
Jsou tu a tak se pochopitelně i my snažíme o to, aby přínosem skutečně byly a samozřejmě že nemluvím jen FB, což stále ještě platí za nejsilnější médium. Těžko si taky v dnešní době představit, že se s vydáním desky bude kapela spoléhat na to, že si jí někdo všimne jen tak. Možná že to bude znít jako klišé, ale nám v tomto případě nejde o prodejní čísla, ale dostat svojí práci a snahu všude tam, kde je to možné a kde to má opravdu smysl. Je to mravenčí práce a sázka do loterie, ale pokud víš co děláš, je reálná šance, že s pomocí těchto platforem dosáhneš svého úsilí.
S tim souvisí i první část otázky, platformy tohoto typu jsou v dnešní době určitým fenoménem a je důležité naučit se tento druh média využít. Žijeme ve 21.století a těžko si představit, že v téhle i jakékoli jiné branži vystačíš s propiskou a kalkulačkou 🤣🤣🤣

Na tyto platformy, online služby jsem nenarazil samozřejmě jen tak, protože vy jste se stali i bohužel obětmi krádeže profilu kapely na FB, síti, která je roky velikým pomocníkem, ale občas i starostí. Musím se zeptat jaké to bylo řešení? Celkové možné trápení s novým profilem kapely? A možná trochu víc osobní názor v otázce klasických webovek, taky se Ti zdá, že je to zkrátka nesmrtelná služba/pomoc pro zviditelnění kapel?

Přiznám se, že jsem nějakou takovou otázku po té předchozí očekával 🤣🤣🤣
Krádež profilu… No…
Bohužel víc, jak útok na náš profil nás mrzí to, že tím onen útočník znehodnotil naší téměř dvouletou práci, kterou tím poslal do prdele. Řešení muselo být rychlé, protože navzdory době jsme byli, jsme a budeme aktivní, aby to všechno mělo smysl. Zde jde konkrétně o FB stránky Arawnband, které jsem založil a řídil přes můj vlastní soukromý profil. Ten mi byl napadnut a tak jsem vše musel pozastavit a bloknout a čekal, mi během lhůty 30.dnů moje vlastnictví vrátí. A tady je souvislost s tím, o čem jsem již mluvil, opravdu být opatrný a neustále se zdokonalovat v práci s platformami médií. K útoku došlo začátkem prosince minulého roku a dodnes nepřišla ze strany FB žádná reakce a stránky Arawnband stále nemají majitele. Proto jsme nečekali na nic a založili stránky Arawnofficial, které máme již zabezpečeny v daleko větším měřítku, ale z jistých důvodů o něm víc neřeknu.
Přechod fans na nové stránky probíhá téměř neustále, protože to obrovské množství fanoušků, které jsme měli na starém profilu není možné přehodit na povel. Je to opět běh na dlouhou trať. Co se týče klasického webu…je to dítě, které se rodí, ale práce pro ARAWN, Slovak METAL Army a jiný činnosti je tolik, že vše chce svůj čas a já jsem člověk, který pokud není stoprocentně přesvědčen o kvalitě věci, tak ji prostě nepustím 🤣

Poslední věcí na trochu hlubší pohled do zákulisí života kapely. Přišli jste nejen o koncerty, které měly být vlastně ve znamení křtu desky, ale o další hraní. Jak se Vám daří alespoň trochu přesouvat koncerty? Může se říct, že se nevzdáváte a křest proběhne? Jaký máš pocit z pořadatelů jak klubových akcí, tak festivalů pro letošní rok? (pozn.red.-i já sám vím o pár Vašich koncertech)

Řeknu ti to takhle…
Ta doba postihla opravdu každého a ve všech formách života. Proto mluvím opravdu přímo o muzice a metalu konkrétně, ale pokud je někdo vyloženě oběť, co to odskákal, pak je ARAWN adept číslo 1.
Mluvím o tom, že ARAWN dělá činnost i mimo svůj vlastní zájem, byli jsme u zrodu děl jiných kapel a projektů a sami tak doplatili na to, že, tady musíte počkat a tamhle uberte,,….ale nestěžujeme si…
O koncerty jako takové se staráme s postupem času. Něco je přesunuto, něco se zrušilo a něco se naopak rýsuje zcela nově. Těší nás, že je o ARAWN čím dál víc zájem nejen ze strany fans, ale také ze strany promotérů a pořadatelů. Každopádně křtů se nevzdáme, slíbili jsme to a my nechceme lidem, kteří při nás celou dobu věrně stojí a podporují nás, zůstat nic dlužni. V rámci toho se rýsuje i spolupráce s další řadou kapel pod SMA, ale o tom ti zatím vůbec nic neprozradím. Pokud to vyjde, bude to překvapení, na které stojí si počkat.

Nová FB stránka: Arawn official

Odkaz na full album online níže:

!!! Předvánoční doručování !!!

Informační upozornění:

Od 1.12. dochází k expedici pouze produktů skladem (na objednání by již nemělo jít nic zakoupit/zamluvit) a již tomu ani nebude v dalším roce.

Důležitá data:

15.12. - přijímání posledních objednávek + vypnutí e-shopu pro sváteční údržbu a inventuru

17.12. - poslední den pro příjem plateb

18.12. - poslední den roku 2023 kdy odchází objednávky, bez mezisvátečních osobních setkání

Od 1.1. již standardní řešení objednávek.

Pro jakékoliv dotazy použijte prosím email info@ozsmusic.cz. 

Případně volejte 731 449 884 (pouze v opravdu nutných případech, děkuji).