Redaktor Venca Alan Čikl (Goofy Cow, Štěpfest) položil pár otázek Frodysovi (Postcards From Arkham, Frodys – Audiovisual Weird Arts) a vy se můžete dočíst jaké plány s kapelou nyní jsou, co mu přinesla pandemie a jak do filmu.

 

Ahoj Frodo, díky moc za to, že sis našel prostor na zodpovězení otázek. 

Ahoj a díky za možnost si v této době trochu vyčistit hlavu. Zrovna jsme spustili kampaň na náš připravovaný film, kterým se chceme posunout zase o level výše. Takže si touhle formou rozhovoru trochu odpočinu od několika měsíční práce příprav.

Budeme rádi za jakoukoli podporu: https://www.hithit.com/cs/project/9511/bud-soucasti-filmu-od-postcards-from-arkham

Ačkoliv se zdá, že je s koncerty aktuálně utrum, tak s Carnival of Souls tomu jdete lehce naproti a pro fanoušky pořádáte rovnou celý festival ve formě streamu.
Můžeš tenhle ambiciózní ročník popsat čtenářům a říct, co od něj očekáváš jako pořadatel?

Nás už hlavně nebavilo napotřetí překládat druhou část tour k naší desce ØAKVYL, tak jsme prostě hledali způsob, jak si zahrát. U nás není zvykem déle jak půl roku nehrát živě. Od toho kapela je v první řadě, aby hrála koncerty pro lidi. Jestli si můžeme vybrat mezi tím, nehrát vůbec a hrát alespoň pro pár kamer prostřednictvím kterých nás vidí více než 5 lidí, tak si samozřejmě vybereme tu druhou možnost.

Proto nemám žádná očekávání, jsem prostě rád, že si můžu zahrát.

Jde již o pátý ročník festivalu, a přesto je něčím výjimečný.

Festival vznikl na podporu divného umění. Žánrově rozmanité kapely, filmy a masky (v té době nám ještě nedošlo, že masky budeme nosit i mimo festival). Takže vlastně moc výjimečný tento ročník není – je stejně divný jako ty předtím (smích).

Teď vážně. Kvůli koncertnímu návalu u Postcards From Arkham jsme poslední dva roky skutečně neměli čas se festivalu věnovat, ale vzhledem k situaci se nějaký čas našel, takže jsme jen oprášili staré vědomosti. Jak moc bude tento ročník výjimečný ti asi řeknu až po skončení. Držte palce ať to dobře dopadne.

V čem je za tebe pořádání festivalu ve virtuálním prostoru jiné, či přímo složitější, oproti běžnému ročníku, kde kapely hrají naživo?

Bylo potřeba zařídit daleko více věcí, vzhledem k situaci. Zakládáme si na tom, že náš festival i hudba je striktně apolitická. Chceme dodržet aktuální opatření a pravidla. Neprotestujeme proti ničemu. V tomhle je to letos těžší. Všechno se mění každým dnem a je zapotřebí se tomu přizpůsobit, pokud chceš fungovat. Takže makáme každý den.

Letošní ročník se uskuteční v netradičním datu. Předchozí ročníky byly situovány spíše na podzim. Je to předzvěst toho, že by se na podzim uskutečnil ještě klasický ročník na klubové úrovni?

Skutečně o tom přemýšlíme, ale je pochopitelné, že v současné době nemůžeme nic potvrdit. Chceme festival při svátku všech mrtvých udržet, má to svou atmosféru. Chceme ale udržet už tak dost vysokou laťku kvality, takže snad nám bude přát štěstí a na podzim se uvidíme v klubu.

Na festivalu vystoupíš i se svým projektem Postcards From Arkham. Jak už padlo, půjde o koncerty v online prostoru, kde nebude cítit ta atmosféra živých vystoupení.
Můžeme se tak těšit na něco speciálního, co je naopak na běžných koncertech nemožné?

Chceme dosáhnout atmosféry opravdového festivalu. Budeme dělat něco jako virtuální stánek s merchem, mezi vystoupeními budou hrát videoklipy a rozhovory. Každá z kapel má něco nového. Některé kapely budou hrát živě poprvé materiál z nové desky, my připravujeme film, máme nového bubeníka a trochu ostřejší setlist.

S Postcards from Arkham se v rámci tuzemska vymykáte nejen stylově, ale za mě i velice propracovanou koncepcí, grafikou a videoklipy, které sám točíš.
Kde bereš inspiraci pro tvorbu vizuální stránky a sleduješ v tomhle ohledu i lokální scénu, abys přinesl vždy něco jiného?

Zdroje inspirace mám skoro celý život stejné. Knihy, filmy, hudba, komiksy, ale i počítačové hry a aktuální zkušenosti jsou bezedným zdrojem pro tvorbu. Pozitivní na pandemii je, že jsem po několika letech měl čas dohnat PC hry, na které jsem normálně neměl čas. Takže Cyberpunk 2077, AC: Valhalla, Someday you will return a další mi zabraly pár večerních hodin po práci a k inspiraci určitě taky poslouží.

Díky moc za zodpovězení a pokud bys rád něco dodal závěrem, tak tady je prostor!

Děkujeme, že podporujete kulturu i v těchto nelehkých časech. Pokud si chcete připomenout festivalovou atmosféru, uvidíme se s vámi rádi 20. března zde: https://www.facebook.com/events/3647972581918167/

Pokud máte rádi filmy, právě jeden natáčíme: https://www.hithit.com/cs/project/9511/bud-soucasti-filmu-od-postcards-from-arkham

 

Kapela Postcards From Arkham – https://www.facebook.com/PostcardsFromArkham

Událost online festivalu: https://www.facebook.com/events/3647972581918167

Oficiální web: http://www.frodys.com/